So vznikom i existenciou Bíne je spojené veľké množstvo legiend, z ktorých si mnohé ľudia dodnes rozprávajú, prípadne zostávajú zachované v miestnom názvosloví. Niektoré z príbehov sú iba vymyslenými rozprávkami, no iné sa skutočne stali a mnohé z nich dodnes nedajú vedcom spávať. Viaceré legendy sa týkajú mohutného opevnenia Bíne, ktoré je dodnes menšou záhadou aj pre súčasných archeológov. Obrovská sústava troch mohutných valov a priekop obopínala kedysi plochu 110 hektárov. Pozostatky tohto opevnenia je dodnes vidieť na severnom okraji obce.
Dejiny
Dejiny
Krásna fotografia z roku 1940
Podľa Eleka Fényesa "Malá Bíňa je maďarská obec v hradnej župe Ostrihom, podľa nového usporiadania Komárno,na vyvýšenom mieste na pravom brehu Hrona, pošta Kamenín. Obýva ju 200 katolíkov. Orná pôda prvej triedy; vína má málo. Mnísi z rádu premonštrátov tu mali kedysi svoj kláštor, aj opátstvo, ku ktorému patrili 3 kostoly, dva z nich, ako aj kláštor, boli zničené Turkami; jeden bol opravený v roku 1724 a existuje aj dnes. István Amade daroval obec tomuto kostolu, tak je tomu aj dnes, dotyčný je kňazom v Kameníne, kam obec patrí ako filiálka. Obyvatelia majú 229 jutár ornej pôdy druhej triedy, 59 jutár pasienkov, 43 1/2 popluží viníc. Veľká Bíňa, maďarská obec,spojená s Malou Bíňou, tak isto Ostrihom, alebo teraz v Komárňanskej hradnej župe.
Šíry chotár je prvej triedy. Obyvatelia majú 1298 jutár ornej pôdy, 472 jutár pasienkov, 230 popluží viníc. Vlastní ju miestny gróf Pálffy a patrí k panstvu Bátorove Kosihy (Bátorkeszi).
Obidve Bíne sú opevnené trojitým valom, ale nevedno, kto ich obliehal. V roku 1683 bola aj obec zničená pomocnými poľskými vojskami."
(zdroj: Fényes Elek: Magyarország Geographiai szótára 1851, strana 115-116. )
Mapa Malej a Veľkej Bíne bola zhotovená na základe II. vojenského merania v roku 1850
Obec
Mobilná aplikácia
Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:122
TÝŽDEŇ:851
CELKOM:443559