Karpatská kotlina, ale aj náš užší región je známy tým, že tu žijú mimoriadne pekné dievčatá a ženy. Dnes sa už o tom môže presvedčiť celý svet na rôznych súťažiach krásy. Nie každý však vie, že v minulosti bol portrét jednej dievčiny z nášho prostredia ozdobou platidla - papierovej bankovy. Bankovka s jej portrétom sa na území vtedajšieho Maďarska ocitla v rukách miliónov ľudí.
Príbeh sa začal na Veľkonočnú nedeľu v roku 1939, kedy do Bíne pricestoval Kálmán Moskó, známy umelecký maliar a grafik z Budapešti. Pred miestnym kostolom a pohostincom postávala mládež vyobliekaná do sviatočného. Cestovateľovu pozornosť už viackrát upútal ten-ktorý mimoriadne pekný ľudový kroj, alebo vznešené črty tváre tej-ktorej dievčiny. Tieto momenty neváhal zväčniť svojím fotoaparátom. Keď sa vrátil do Budapešti a dal film vyvolať, uchvátil ho portrét, ktorý zobrazoval mladú 16 ročnú dievčinu s mimoriadne pôvabnou tvárou. Ako sa neskôr dozvedel, išlo o Valiku Rudasovú, ktorá bola v tom čase žiačkou základnej školy v Bíni.
Moskó spolu s fotkou poslal riaditeľovi školy krátky list, v ktorom ho požiadal, aby sa dohodol s rodičmi dievčiny o vyhotovení jej portrétu. Tí súhlasili a tak sa maliar ešte v tom istom roku vrátil do Bíne, aby tam strávil 2 týždne a 23 hodín denne trávil maľovaním portrétu dievčiny. Valikini rodičia oficiálne súhlasili s tým, aby sa portrét ich dcéry objavil aj na bankovke. O pár mesiacov neskôr v r. 1940 bola daná do obehu na území vtedajšieho Maďarska nová bankovka v hodnote 2 pengő. V apríli 1941 obdržala Valika na svoje nemalé prekvapenie prostredníctvom pošty 1 000 pengő od Maďarskej národnej banky - bola to odmena za použitie portrétu na platidle. Za tieto peniaze si rodina zaobstarala nábytok do obývačky. Ako zaujímavosť treba ešte dodať, že portrét dievčiny sa neskôr v r. 1945 objavil ešte na devalvovanej bankovke v hodnote 100 000 pengő, o rok neskôr ešte na ďalšej papierovej bankovke.
Po strastiach 2. svetovej vojny Valériu Rudasovú osud zavial do obce Lelkovce pri Brne. Tu našla prácu u istého dr. Viléma Goldflama a tu sa neskôr aj vydala. Ostala v metropole Moravy, kde aj dožila. Valéria Rudasová Malá síce už nežije, ale zanechala po sebe nezmazateľnú stopu o kráse dolnohronských dievčat nie len v spomienkach zberateľov, ale dúfajme, že vďaka tomuto písmu aj u obyvateľov nášho regiónu.