Az egész Kárpátmedence, de szűkebb régiónk is híres arról, hogy rendkívül szép lányok és asszonyok élnek itt. Manapság is meggyőződhet róla az egész világ különböző szépségversenyeken. Ugyanakkor nem mindenki tudja, hogy a múltban az egyik környékbeli leány arcképe egy fizetőeszközt – papírpénzt – díszített. Az akkori Magyarországon emberek millióinak keze között fordult meg az ő arcképével ellátott bankó.
Az egész történet 1939 húsvétvasárnapján kezdődött, amikor Budapestről Bénybe utazott Moskó Kálmán, ismert festőművész és grafikus. A helyi templom és vendéglő előtt ünneplőben álldogáltak a fiatalok. Az átutazó figyelmét már máskor is felkeltette egy-egy különlegesen szép népviselet vagy egyik-másik fiatal lány nemes arcvonásai. Ilyenkor fényképezőgépével rögtön megörökítette őket. Amikor visszatért Budapestre, és előhívatta a filmet, figyelmes lett az egyik portréra, amely egy rendkívül csinos arcú, 16 éves fiatal lányt ábrázolt. Mint később megtudta, Rudas Valika volt a neve, aki akkoriban a bényi általános iskola tanulója volt.
Moskó a fényképpel egy rövid levelet küldött az iskola igazgatójának, amelyben megkérte: egyezzen meg a lány szüleivel, hogy portrét készíthessen róla. Azok beleegyeztek, így még abban az évben visszautazott a festőművész, és 2 hetet töltött Bényben, ahol naponta 23 órán keresztül dolgozott a lány portréjának megfestésén.
Valika szülei hivatalosan beleegyeztek, hogy lányuk portréja egy bankón is megjelenjen. Néhány hónap elmúltával, 1940-ben forgalomba is került az új 2pengős bankó, amely az akkori Magyarország területén volt használatos. 1941 áprilisában Valika nem kis meglepetésére a Magyar Nemzeti Banktól 1000 pengő érkezett postán nevére – ez volt a jutalma azért, hogy arcképét kölcsönözte a fizetőeszköznek. Ezért a pénzért a család bebútorozta a nappalit. Érdekességként megemlítjük, hogy a leány portréja később, 1945-ben egy devalválódott 100 000 pengős bankón is megjelent, majd egy évvel később egy újabb papírpénzen is.
A 2. világháború szenvedései után Rudas Valériát a Brünn melletti Lelkovce községbe vezérelte a sors. Ott talált munkát egy bizonyos dr. Vilém Goldflamnál, és később ott ment férjhez. A morva fővárosban maradt, ott élt élete végéig. Malýné Rudas Valéria ugyan már nem él, az alsógarammenti lányok szépségéről azonban kitörölhetetlen jelet hagyott a gyűjtők (és remélhetőleg ennek az írásnak köszönhetően régiónk lakosságának) emlékében is.
Návštevnosť:
ONLINE:13
DNES:24
TÝŽDEŇ:524
CELKOM:428119